Ekologiczne opryski drzew - co to takiego?

 

Każdy ogrodnik, sadownik czy nawet amator-działkowiec wie, że bez odpowiedniego wsparcia w postaci oprysków bardzo trudno jest uzyskać odpowiednie rezultaty i zadowalające plony. Szkodniki i pasożyty często atakują rośliny - w tym drzewka i krzewy owocowe oraz ich sadzonki - i zwalczanie ich jest koniecznym elementem pracy w sadzie.

Czytaj więcej...

Jabłonie a pasożyty: cz. II. mszyce przędziorek, owocnia jabłkowa

W poprzednim wpisie rozpoczęliśmy rozważania dotyczące pasożytów, które najczęściej atakują jabłonie. Staramy się opisać charakterystyczne cechy rozpoznawcze danego szkodnika i pokrótce wskazać metody zwalczania niechcianych lokatorów.

Czytaj więcej...

Mały ogródek i drzewa - co wybrać?

Jabłoń w ogrodzie - odmiany drzewek

Posiadając niewielki ogródek należy z rozwagą dobierać rośliny, które zamierzamy w nim sadzić. Głównym problemem jest wielkość działki, ale należy pamiętać również, że np. wybór nieodpowiednich rodzajów drzew może rzucać zbyt dużo cienia, co negatywnie wpłynie na wegetacje pozostałych elementów naszego ogrodu.

Czytaj więcej...

Jabłonie a pasożyty: cz. I. Kwieciak jabłkowiec i miodówka

 

jablon pasozyty na drzewach

 

Jabłoń to jedno z najchętniej wybieranych drzewek owocowych nie tylko w profesjonalnych sadach ale również w przydomowych ogródkach. Jej uprawa jest stosunkowo łatwa, w szczególności w kontekście odporności na niskie temperatury, a owoce są bardzo smaczne i można je jeść prosto z drzewa. Niestety, jabłoń jest narażona na ataki rozmaitych pasożytów. Czym są i jak z nimi walczyć? Postaramy się napisać o tym w najbliższych wpisach.

Czytaj więcej...

Wpływ mrozu na drzewka owocowe

Jak zadbrzać o drzewa owocowe zimą podczas mrozu

Silny mróz jest bardzo szkodliwy dla rozwoju drzewek. W skrajnych przypadkach przemarznięcia rośliny mogą ulec nawet całkowitemu zniszczeniu. Zazwyczaj jednak przemarzają tylko niektóre elementy drzewa - pień, konary, młode pędy czy pąki kwiatowe. Pod wpływem niskiej temperatury pień drzewa może pęknąć - jest to bardzo groźne dla rośliny, podobnie jak uszkodzenie nasady konarów i korzeni.

Czytaj więcej...

Zimowe szczepienie drzewek metodą “w reku”

 szczepienie drzewek w reku zasow wawrzonek

Wbrew pozorom, zima to bardzo pracowita pora roku dla każdego gospodarstwa szkółkarskiego, sadownika czy działkowca. Jedną z ważniejszych czynności, którą wtedy zwykle realizujemy właśnie w naszej szkółce drzewek jest tzw. zimowe szczepienie metodą “w ręku”. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy wyprodukować w ciągu zaledwie jednego sezonu wyrośnięte i zdrowe drzewka. Ta metoda jest wykorzystywana głównie w produkcji dwuletnich drzewek z jednoroczną koronką (tzw. knip-boom).

Czytaj więcej...

Cięcie starych i wysokich drzew - porady

Porady dotyczące drzew w sadzie

W wieloletnich sadach i ogrodach często musimy zmagać się z problemem cięcia starych i wysokich drzew. Jest to niebezpieczne i trudne zadanie ze względu na trudny dostęp do gałęzi często usytuowanych na wysokości kilkunastu metrów. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem?

Czytaj więcej...

Przycinanie drzew owocowych - podstawowe informacje

Regularne przycinanie i pielęgnacja drzew owocowych jest konieczne do zachowania równowagi pomiędzy nadziemną częścią drzewa, a jego korzeniami oraz do odpowiedniego uformowania korony drzewa. Brak przycinania może skutkować m.in. niechcianym zagęszczeniem gałęzi, zaburzeniem pobierania wody i składników z gleby, a to konsekwentnie może negatywnie wpłynąć na pączkowanie.

Czytaj więcej...

Pierwsza działka na ROD - jak zaplanować prace?

ROD - Rodzinne ogrody działkowe

Spełnienie marzenia w postaci własnej działki ROD to dla wielu osób ogromne szczęście. Jednak musimy pamiętać, że do momentu gdy będziemy mogli relaksować się na pięknym i zadbanym skrawku zieleni czeka nas jeszcze sporo pracy. Jak ją zaplanować, żeby w optymalny i skuteczny sposób cieszyć się własną działką jak najszybciej? Najlepiej zacząć od rozpisania ogólnego planu.

Czytaj więcej...