Choroby drzewek owocowych – co należy wtedy robić??

Drzewka owocowe mogą, niestety, zostać zaatakowane nie tylko przez owady, ale też i przez różnego rodzaju choroby. Warto tutaj dodać, że wiele chorób drzewek owocowych należy zwalczać jeszcze zanim rozwiną się liście, więc i tutaj lepszym sposobem będzie profilaktyka. Najskuteczniejszą batalie o zdrowe rośliny stoczymy wiosną oraz jesienią.

 

Do najgroźniejszych chorób zalicza się: parcha, brunatną zgniliznę drzew pestkowych, kędzierzawość liści brzoskwini oraz raka drzew owocowych. Parch to choroba atakująca grusze i jabłonie. Doskonałym środowiskiem dla jego rozwoju jest wilgotna pogoda. Brunatna zgnilizna to choroba dotykająca morele i wiśnie. Powoduje ona zamieranie i usychanie całych gałązek. Kolejną z wyżej wymienionych chorób jest kędzierzawość liści brzoskwini. Jak sama nazwa wskazuje, ofiarą tego schorzenia padają liście brzoskwini. Pojawiają się na nich liczne deformacje i pęcherze, które źle wpływają na całe drzewo. Groźnym wrogiem drzewek owocowych jest rak. Atakuje on głównie drzewa zaniedbane. Powoduje on powstawanie ran na pędach i ich obumieranie.

 

Jak zatem walczyć o to by nasze drzewka były zdrowe i wolne od chorób? Najlepszą bronią będzie profilaktyka wykonana w odpowiednim czasie. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć wiele różnego rodzaju środków do oprysku drzew. Najlepszym, najbezpieczniejszym i najczęściej polecanym pestycydem taki, którego głównym składnikiem jest miedź – jest ona bardzo skuteczna w walce z chorobami grzybowymi. Środki te są wykorzystywane głównie w walce z chorobami opisanymi w drugim akapicie. Warto tutaj dodać, iż najlepszą porą na opryski będą okresy bezlistne – czyli jesień i wczesna wiosna. Gdy liście się rozwiną i zostaną zainfekowane przez zarodniki grzybów, opryski zwyczajnie już nie mają sensu.

 

choroby drzew

 

By opryski były skuteczne, należy je przeprowadzić we właściwy sposób i o odpowiedniej porze. Tak więc, drzewka opryskujemy przy bezwietrznej bezdeszczowej pogodzie przy temperaturze nie niższej niż 10-12 °C. Przeprowadzamy ok. 2 opryski w odstępie mniej więcej 10 dni. Opryski powinny być bardzo dokładne – z bezlistnych gałązek winna spływać ciecz z roztworem preparatu.