Jak chronić drzewka owocowe i ich owoce przed szkodnikami?

Kolejny problem, który może dotknąć rośliny owocowe to wszelakie robactwo i szkodniki, które znacznie obniżają jakość plonów. Jeśli więc chcemy cieszyć się zdrowymi, dorodnymi owocami, najpierw musimy postarać się, by w nich nie rozwinęły się larwy owadów. Jeśli więc znajdziemy bądź dostrzeżemy w owocach jakichś ich ślad żerowania, należy jak najszybciej ustalić kim jest intruz. Równocześnie trzeba sobie zdać też sprawę, że każdy gatunek drzewa owocowego może zostać zaatakowany przez innego szkodnika.

 

I tak np. dla czereśni i wiśni głównym wrogiem są larwy nasionnicy trześniówki, których jaja są składane w owocach od maja aż do lipca. Na wiosnę następnego roku, owady przybierają już dorosłą postać. Ich działalność możemy ograniczyć za pomocą profilaktyki. Skuteczne w realizacji tego celu będą lepkie, papierowe pułapki, które należy zawiesić na drzewach w okresie lotu tych owadów. Dobrze było by też zniszczyć porażone chore owoce, zanim larwy wydostaną się z nich na zewnątrz. Po zakończeniu owocowania powinno się przekopać podłoże wokół drzewa, a na początku maja następnego roku należy okryć ziemie w pobliżu drzew cienką włókniną. Ten zabieg uniemożliwi wylot dorosłym owadom.

 

robaki w owocach jaki oprysk

 

Prawdziwym utrapieniem dla sadowników jest owocówka śliwkóweczka. Szkodniki te atakują śliwy. Dorosłe owady zaczynają swoje loty już w maju, a pod jego koniec składają w owocach jaja. Gąsienice, które z nich się wylęgną, niszczą owoce od środka. Niestety, często zdarza się, iż w okresie jednego sezonu, owad owocówki śliwkóweczki może mieć dwa pokolenia, co dla roślin stanowi bardzo duże zagrożenie. W walce z tym niezwykle groźnym szkodnikiem, najskuteczniejsze okażą się pułapki feromonowe, które pomogą ustalić liczbę owadów. Dodatkowo, pnie drzew możemy owinąć falistą tekturą. Należy zrobić to w maju i sierpniu. Gdy larwy owocówki pojawią się, wtedy tekturę usuwamy.

 

Kolejnym niezwykle groźnym szkodnikiem dla drzew i ich owoców jest owocnica. Atakuje ona śliwy, jabłonie oraz porzeczki. Dorosłe owady swoje loty zaczynają już w kwietniu i składają jaja w kwiatach. Larwy rozwijają się w owocach i na wiosnę następnego roku przeobrażają się w dorosłe osobniki. Jak walczyć zatem z tym szkodnikiem? Podobnie jak i w wyżej opisanych przypadkach, najlepszą opcją będzie profilaktyka. Najlepszym sposobem będzie obłożenie podłoża wokół drzew włókniną, co utrudni wydostanie się owadów. Możemy także stosować pułapki lepowe. Należy też usuwać i niszczyć chore porażone owoce.