Cięcie starych i wysokich drzew - porady

W wieloletnich sadach i ogrodach często musimy zmagać się z problemem cięcia starych i wysokich drzew. Jest to niebezpieczne i trudne zadanie ze względu na trudny dostęp do gałęzi często usytuowanych na wysokości kilkunastu metrów. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem?

Pierwszym pomysłem, który zwykle staramy się realizować jest podcinanie gałęzi bezpośrednio z drabiny. Jest to jednak najbardziej niebezpieczna i ryzykowna metoda. Ponadto pozycja, którą przyjmujemy podczas takich prac jest niewygodna i szybko się męczymy. Stojąc na drabinie powinniśmy cały czas asekurować się trzymając się choć jedną ręką - tym samym nie mamy możliwości stosowania dwuręcznego sekatora a jednoręczny nadaje się tylko do podcinania cienkich gałązek.

Jedną z najlepszych alternatyw do metody cięcia z drabiny jest zastosowanie sekatora linkowego lub piłki wyposażonej w teleskopowy trzonek, którego długość sięga nawet do 4 metrów. Ta metoda jest znacznie bezpieczniejsza i łatwiejsza. Narzędzia często na końcu mają haczyk, który pozwala na manewrowanie spadającymi gałęziami. Rekomendujemy skorzystanie z tego typu narzędzi podczas corocznych prac aby osiągnąć najlepsze efekty w bezpieczny sposób.

Samo cięcie należy rozpocząć od wycięcia suchych, złamanych i chorych gałęzi. Przystępując do właściwego cięcia powinniśmy wyciąć gałęzie, które rosną zbyt blisko siebie (np. ocierają się o siebie), rosną do środka korony drzewa lub rosną zbyt gęsto oraz tzw. wilki. Warto pozbyć się też gałęzi, które rzucają dużo cienia - wspomoże to wzrost drzewa. W młodszych drzewach wycinamy podwójne wierzchołki.