Wpływ mrozu na drzewka owocowe

Silny mróz jest bardzo szkodliwy dla rozwoju drzewek. W skrajnych przypadkach przemarznięcia rośliny mogą ulec nawet całkowitemu zniszczeniu. Zazwyczaj jednak przemarzają tylko niektóre elementy drzewa - pień, konary, młode pędy czy pąki kwiatowe. Pod wpływem niskiej temperatury pień drzewa może pęknąć - jest to bardzo groźne dla rośliny, podobnie jak uszkodzenie nasady konarów i korzeni.

Końcem stycznia i w lutym na pniu i grubszych konarach może utworzyć się rana zgorzelinowa. Najczęściej dotyka to roślin od strony nasłonecznionej.

Nie tylko ostry mróz jest przyczyną przemarzania. Dla roślin szkodliwe są też gwałtowne wahania temperatur. Powstałe w ten sposób uszkodzenia dotykają najczęściej wysokopiennych drzew.

Niektóre rośliny są podatne na przymrozki przygruntowe - np. morele, brzoskwinie czy czereśnie. Młode kwiaty giną już w temperaturze -2°C. Najbardziej odporne na ten rodzaj uszkodzenia są jabłonie.

Sygnałem, że dzieje się coś niedobrego są czerwonawe plamy o nieregularnych kształtach pojawiające się na korze. Zdarza się też, że kora przemarza, pęka i odstaje od drewna. Jeśli tego typu rany obejmują dużą powierzchnię drzewa i nie zostaną poddane należytej pielęgnacji, powinniśmy się liczyć ze znacznym ryzykiem utraty rośliny.