Zimowe szczepienie drzewek metodą “w reku”

 szczepienie drzewek w reku zasow wawrzonek

Wbrew pozorom, zima to bardzo pracowita pora roku dla każdego gospodarstwa szkółkarskiego, sadownika czy działkowca. Jedną z ważniejszych czynności, którą wtedy zwykle realizujemy właśnie w naszej szkółce drzewek jest tzw. zimowe szczepienie metodą “w ręku”. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania możemy wyprodukować w ciągu zaledwie jednego sezonu wyrośnięte i zdrowe drzewka. Ta metoda jest wykorzystywana głównie w produkcji dwuletnich drzewek z jednoroczną koronką (tzw. knip-boom).

 

Szczepienie “w ręku” najczęściej przeprowadza się końcem zimy, np. w przełomie lutego i marca. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować. W pierwszych miesiącach zimy należy pobrać z dobrze naświetlonych koron drzew zrazy, które będziemy wykorzystać do zimowego szczepienia. Przy selekcji materiału zwracamy szczególną uwagę, żeby ten był zdrowy i wolny od pasożytów. Jeszcze wcześniej, bo w przełomie października i listopada pobraliśmy z matecznika dobrze ukorzenione podkładki (system korzeniowy o średnicy ok. 9mm). Zarówno zrazy jak i podkładki są odpowiednio przechowywane do czasu szczepień. Klasycznie zabezpiecza się je trocinami lub wilgotnym torfie, a następnie umieszcza w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 0°C i jednocześnie nie przekracza 2°C.

 

Do najpopularniejszych metod zimowych szczepień jest szczepienie “przez stosowanie” oraz “stosowanie z nacięciem”. Pierwszy sposób wymaga aby zraz i podkładka miały taką samą grubość. W takim wypadku oba komponenty ścinamy pod kątem ostrym na długość ok. 3cm, dokładnie dopasowujemy i mocno zawijamy folią. Końcówkę zwykle zabezpiecza się poprzez zamoczenie w wosku. “Stosowanie z nacięciem” wymaga wykonania precyzyjnego nacięcia na podkładce powyżej płaszczyzny cięcia, a na zrazie poniżej - połączenie między komponentami jest w tym wypadku znacznie większe i pozwala na lepszy zrost.

 

Po szczepieniu oczywiście ważne jest odpowiednie przechowywanie szczepów. Najpierw należy przeprowadzić fumigację stosując popularne fungicydy. To zabezpieczy szczepy przed niechcianymi grzybami. Kolejnym etapem jest kallusowanie w temperaturze ok. 15°C. Trwa to do 3 tygodni, a momentem, który wskazuje na zakończenie tego procesu jest pękanie pąków i rozrost systemu korzeniowego. Następnie w temperaturze wahającej się od 0°C do 4°C przechowujemy szczep, aż do wczesnej wiosny, kiedy to rozpoczniemy sadzenie.

 

szczepienie-drzewek-w-reku.jpgdrzewka-z-za-sowa.jpgszczepienie-podkladek-zasow.jpg