Brzoskwinia

BrzoskiwinieDrzewko owocowe - brzoskwinia (łac. Persica Mill.) zaliczana jest do rodzaju Prunus (śliwa). Jego liście mają kształt lancetowaty. Okres kwitnienia kwiatów, które mogą mieć kolor czerwony, biały lub różowy przypada na wiosnę. Dla wielu sadowników najważniejsze są jednak owoce. Są duże, zawierają w środku pestkę oraz mają owalny kształt, ale przede wszystkim charakteryzuje je słodki smak i szerokość zastosowań.

Do gatunków roślin, które w swojej nazwie mają słowo brzoskwinia należą: brzoskwinia zwyczajna (łac. Persica vulgaris), brzoskwinia Davida (łac. Persica davidiana), brzoskwinia fergańska (łac. Persica ferganensis), brzoskwinia dziwna (łac. Persica mira).

Brzoskwinia może uprawiana zarówno jako roślina ozdobna lub w celach zbioru owoców, które nadają się do bezpośredniego spożycia. Innym sposobem na wykorzystanie zebranych płodów jest przetwórstwo, np. produkcja soków.

Zainteresowani hodowlą tych drzewek nie mają problemu z zakupem sadzonek, ponieważ są one ogólnodostępne. Szkółkarze w swoim asortymencie posiadają odmianę tych drzewek owocowych w sprzedaży – również w Zasowie.