Grusza Faworytka

Grusza “Faworytka” jest odmianą jesienną. Szczególnie popularna jest w szkółkarstwie amerykańskim - to z USA pochodzi ta odmiana. Nazwa zamienna to “Klapsa”.

Owoce zawiązują się głównie na krótkopędach, które stanowią przewagę. Mają one masę ponad 20 dkg. Osiągają duże rozmiary, mają regularne kształty – szeroko-jajowate. Barwa skórki tej odmiany owocu jest zielonożółta, zazwyczaj pokryta brązowo-czerwonym rumieńcem. Miąższ natomiast ma odcień jasnożółty. Gruszki nadają się nie tylko do spożywania jako świeże, ale również są dobre na przetwory.

To drzewko owocowe corocznie wydaje owoce. Od momentu posadzenia, zazwyczaj po 4 - 5 latach. Zakwita w kwietniu, a dojrzałość zbiorczą osiąga pod koniec sierpnia.

Odmiana ta jest wrażliwa na zarazę ogniową oraz na parcha gruszy. Poza tym jest średnio wytrzymała na warunki atmosferyczne tj. mróz. W ostatnich latach jest jedną z najczęściej produkowanych odmian w szkółkach co spowodowane jest jej rosnącym zainteresowaniem i popytem. To dobry wybór zarówno do upraw amatorskich, jak również w sadach towarowych.

Do zapylenia poleca się odmiany takie jak: “Bera Hardy”, “General Leclerc”, “Bonkreta Williamsa”, “Konferencję” oraz “Komisówkę”. Warto zatem rozważyć nasadzenie ich w naszej szkółce.