Podkładka drzewka owocowego

Podkładką nazywamy ukorzenione drzewko, które służy do szczepienia lub okulizowania innej - szlachetnej - odmiany. Istotnym faktem jest dobór odpowiedniej podkładki, ponieważ docelowo roślina przejmie część jej charakterystycznych cech, np. podkładka silnie rosnąca przyspieszy wzrost rośliny. To właśnie siła wzrostu jest jednym z wyznaczników typu podkładek. Ze względu na ten parametr możemy wyróżnić następujące rodzaje: silnie rosnące, półkarłowe, karłowe i superkarłowe. Dodatkowo podkładki możemy podzielić ze względu na sposób rozmnażania na podkładki generatywne - są to uzyskane z nasion) i wegetatywne czyli ukorzeniane części roślin.

Dobór odpowiedniej podkładki dla naszych roślin jest kluczowy już na początku planowania rozkładu drzewek w sadzie. Np. stosując podkładki karłowe będziemy mogli cieszyć się większą ilością roślin na mniejszej powierzchni, ponadto owoce będą większe i o ładniejszej barwie.

Ponadto, warto mieć na uwadze, że dane podkładki mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji ze względu na brak odporności na dane choroby lub mogą posiadać wymagania dotyczące gleby. Warto skonsultować te kwestie ze sprzedawcą.