Wiśnie

Wiśnie do sadzeniaWiśnia (łac. Cerasus Mill) należy do rodziny różowatych. Choć w Azji spotyka się aż około 60 gatunków tego krzewu to w Polsce w warunkach naturalnych występują tylko dwa rodzaje. Należy do nich wiśnia karłowata oraz wiśnia ptasia.

Kształt liści tego drzewka owocowego jest eliptyczny lub jajowaty. Kwiaty są 5-krotne, koloru różowego lub białego. Owoce o soczystym miąższu są owalne, wewnątrz każdego z nich znajduje się pestka. W smaku mogą być kwaśne lub słodkie. Mają kolor czerwony, a dojrzałe ciemnobordowy. 

W szkółkarstwie hodowane są następujące odmiany tego krzewu: wiśnia karłowata – inaczej zwana wisienką stepową (łac. Cerasus fruticosa), wiśnia ptasia  czyli wiśnia dzika, trześnia, czereśnia (łac. Cerasus avium), wiśnia pospolita lub zwyczajna (łac. Cerasus vulgaris), wiśnia piłkowana (łac. Cerasus serrulata), wiśnia osobliwa (lac. Cerasus ×intermedia Host) oraz wiśnia wonna nazywana antypką (łac. Cerasus mahaleb).

Wiśnia najczęściej jest sadzona jest w celach produkcji owoców. Te mają wiele zastosowań: wykorzystywane są np. w produkcji nalewki, do wytworzenia deserów, dżemów, jogurtów i innych artykułów spożywczych. Zdarza się również, że jest wybierana przez kupujących jako drzewko ozdobne i spotkać ją możemy w ogrodach lub w parkach. 

Szczegółów dotyczących pielęgnacji najlepiej zasięgnąć bezpośrednio w szkółce. Zasów jako swoista mała podkarpacka stolica szkółkarstwa to dobre miejsce by pozyskać sadzonki i wiedzę na temat krzewów i drzewek.