Najczęstsze choroby atakujące drzewka

Drzewka owocowe w naszych sadach i ogrodach często atakowane są przez różne choroby. To z kolei znacznie przyczynia się do obniżenia plonów, a czasami również do obumierania całych drzew. Choroby te można podzielić na dwie grupy: charakterystyczne dla danej grupy drzewek i takie, które pojawiają się bez względu na gatunek. Prezentujemy najpopularniejsze choroby, które w Polsce występują.

Najpopularniejsze choroby to:

  • Brunatna zgnilizna drzewek pestkowych – powszechna i groźna choroba. Wywołują ją grzyby z rzędu workowców. Porażają one części nadziemne drzewa i atakują także owoce. Choroba ta dotyczy głównie: czereśni, wiśni, śliw, brzoskwiń i moreli. Pierwsze jej objawy obserwujemy na kwiatach, które brunatnieją. Potem dotyka ona pędów, na których można zauważyć liczne plamy. Najbardziej dotknięte są jednak owoce – najpierw na ich powierzchni pojawiają się niewielkie plamy, które szybko się powiększają. Porażone owoce ulegają deformacji, obumierają i przekształcają się w tzw. ciemne mumie. Niektóre z nich opadają na ziemię, a inne pozostają na drzewie przez kilka miesięcy. Choroba ta pojawia się gdy pogoda jest ciepła i wilgotna. Możemy z nią walczyć głównie profilaktycznie – zbierając chore i zniszczone owoce i usuwając obumarłe pędy.
  • Drobna plamistość liści drzew pestkowych – to kolejny popularny patogen dotykający drzewka owocowe. Za jego występowanie odpowiedzialne są także grzyby. Rozpoznać ją możemy po tym, jeśli na liściach pojawiają się małe, zielone plamki. Bardzo szybko ulegają jednak one zbrunatnieniu i wtedy już cały liść jest nią objęty. To z kolei prowadzi do żółknięcia liści i ich opadania. Sprzyjające chorobie warunki to ciepła i wilgotna pogoda oraz pozostałe pod drzewami obumarłe liście. Tutaj także dobrym sposobem walki z tym patogenem będzie profilaktyka. Należy usunąć i zniszczyć chore liście, a także stosować odpowiednie preparaty ochrony chemicznej. Jeśli pozwolimy rozwijać się chorobie, to osłabi ona nasze rośliny i zmniejsza plon a także jego jakość. Co więcej, drzewa staną się mniej odporne na niskie temperatury, szkodniki i inne choroby.
  • Rak bakteryjny drzew owocowych – ta choroba, często występująca wśród drzew owocowych, jest z kolei wywoływana przez bakterie. Jej wystąpieniu sprzyja wczesna wiosna, a także ciepła i wilgotna pogoda. Objawy patogenu są obserwowane na kwiatach, które brunatnieją i obumierają, a także na liściach – tu pojawiają się wodniste i brunatne plamy z jasną obwódką. Jednakże najbardziej dotkniętą częścią drzewa będą konary i pień. Zaobserwujemy na nich duże zmiany i rany, z których wyciekać będzie substancja przypominająca gumę. Tkanka wokół poranień będzie zamierać.
  • Parch – to częsta choroba dotykająca głównie grusze i jabłonie. Jest ona wywoływana przez grzyby. W ekstremalnych warunkach może ona prowadzić do utraty aż połowy plonu. Doskonałym warunkiem do jej rozwoju jest długotrwała, ciepła i wilgotna pogoda. Jeśli patogen ten zaatakuje nasze drzewka to pierwsze objawy tego możemy zaobserwować już wiosną. Dotykają one głównie kwiaty i liście. Na ich powierzchni pojawiają się plamy koloru oliwkowego. Będą one z czasem się powiększać i pokrywać aksamitnym nalotem grzyba. Potem choroba przenosi się na owoce, które będą doświadczać tych samych objawów co kwiaty i liście. Następnie owoce zostaną zdeformowane i pokryją się bardzo grubą i spękaną  tkanką. Walka z tym patogenem jest trudna. Wymaga ona połączenia profilaktyki i stosowania chemicznych środków do jej zwalczania.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - jak leczyć takie drzewka?