Okulizacja drzewek owocowych

Okulizacja to jeden ze sposobów szczepienia drzewek owocowych. Polega on na związaniu odmiany szlachetnej z podkładką pąka liściowego. Szkółkarze wyróżniają  dwa optymalne terminy okulizacji, które uzależnione są od aktywności tkanki twórczej rośliny:
- maj – czerwiec – pąk wyrasta jeszcze w tym samym sezonie
- lipiec – wrzesień – pąk wyrasta w sezonie następnym

Proces okulizacji możemy podzielić na 3 etapy: pierwszym z nich jest przygotowanie podkładki. Ważne, aby do okulizacji były użyte właściwe podkładki dla drzewek owocowych. Muszą one pochodzić od siewki gatunku, do którego należy okulizowana odmiana szlachetna. Na 2 tygodnie przed planowanym terminem okulizacji, trzeba obficie oblać podkładkę, tak by potem dobrze schodziła z niej kora. Następnie na 2 dni przed samym procesem okulizowania, ocieramy korę szmatką, tak by usunąć z niej całą ziemię.

Okulizacja drzewek w Zasowie

 

Kolejnym krokiem pozyskanie zrazy do szczepienia w dniu okulizacji. Zrywamy jednoroczne pędy wyłącznie z nasłonecznionej części korony a następnie usuwamy z nich wszystkie liście oraz wierzchołek. Należy naciąć zraz okulizacyjny. Powinien on posiadać 1 pąk na korze z cieniutką warstwa drewna.
Ostatnim etapem w okulizacji drzewek jest samo jej wykonanie. Najpierw należy naciąć korę podkładki w kształcie litery T. Następnie wsuwamy zraz w nacięcie na korze podkładki. Potem starannie obwiązujemy miejsce okulizacji sznurkiem bądź innym materiałem. Kolejno taką podkładkę należy okopać wilgotną ziemią. Po okresie ok. 2 tygodni sprawdzamy czy szczepienie się przyjęło, a następnie zakopujemy z powrotem roślinę. Gdy nadejdzie wiosna, ścinamy górną część podkładki na wysokości ok. 20 cm nad zaszczepionym pąkiem.