Ochrona drzewek przed ptakami

Ptaki w ogrodzie mogą być dla szkółkarzy bardzo uciążliwe. Żywią się głównie nasionami i owadami, jednakże niektóre z nich wybierają owoce. Zauważalne jest to już w czerwcu kiedy pierwsze drzewka zaczną owocować. Wtedy zjawią się także i nieproszeni goście tacy jak: kosy, szpaki, kwiczoły, kawki czy też wróble.

Są jednak sposoby, dzięki którym możemy ochronić nasze drzewka. Jednym z nich jest stosowanie siatek zabezpieczających. Będą one ograniczać dostęp do owoców. Są one łatwo dostępne – możemy je kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy też w internecie. Najlepszym wyborem będą siatki z małymi oczkami. Są one lekkie, wodoodporne i wielosezonowe. Siatki te możemy położyć bezpośrednio na koronie drzew bądź też oprzeć je na specjalnych konstrukcjach. Zbudowanych z bambusowych tyczek czy aluminiowych prętów.

Kolejnym opcją, która pomoże nam ograniczyć liczbę ptaków jest odstraszanie dźwiękowe. Jest to bardzo prosta metoda – na drzewkach umieszczamy puszki blaszane, które pod wpływem wiatru będą wydawać dźwięki nieprzyjazne ptakom. Dostępne są także specjalne czujki ruchu, które emitują odgłosy drapieżnego ptaka, a także armatki hukowe.

Kolejnym skutecznym rozwiązaniem mogą być urządzenia emitujące fale ultradźwiękowe. Są one niesłyszalne dla człowieka, jednakże ptaki słyszą je doskonale.

Bardzo innowacyjną metodą odstraszania ptaków jest dron. Wydaje on bowiem dźwięki, które chronią nasze drzewka przed inwazją ptaków – jednakże ta metoda jest droga oraz czasochłonna.

Kolejna opcja to umieszczenie elementów wizualnych w naszym ogrodzie – np. atrap ptaków drapieżnych, starych płyt CD, folii błyszczących i kolorowych wstążek.

Bardzo ciekawym sposobem, na to by ptaki nie atakowały naszych drzewek jest posadzenie w ogrodzie roślin, które zwabią ptaki swoim wyglądem i zapewnią im pożywienie. Do takich roślin z pewnością należą: bez koralowy i śliwa wiśniowa.