Przycinanie drzew owocowych - podstawowe informacje

Regularne przycinanie i pielęgnacja drzew owocowych jest konieczne do zachowania równowagi pomiędzy nadziemną częścią drzewa, a jego korzeniami oraz do odpowiedniego uformowania korony drzewa. Brak przycinania może skutkować m.in. niechcianym zagęszczeniem gałęzi, zaburzeniem pobierania wody i składników z gleby, a to konsekwentnie może negatywnie wpłynąć na pączkowanie.

 

O częstotliwości przycinania warto pomyśleć już na etapie umieszczania sadzonki w glebie. Jeśli posadzimy drzewko w gorszej glebie to będziemy musieli częściej i intensywniej przycinać jego gałęzie aby zapewnić mu dostęp do odpowiedniej ilości wody i minerałów.

 

Warto zauważyć, że przycięcie nowo posadzonych drzewek może zmniejszyć owocowanie w kolejnym sezonie. Wynika to z faktu, że cięcie ogranicza pączkowanie i zawiązywanie pąków.

 

Jednym z klasycznych efektów przycinania jest dążenie do uzyskania efektu korony wrzecionowej. Łatwo ją zapamiętać, ponieważ jej kształt przypomina choinkę. Jest to pożądany kształt przy formowaniu wielu gatunków drzew, takich jak jabłoń, grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa czy brzoskwinia.

 

przycinanie galezi drzew owocowych